Rozprávkové Vianoce

Všetci sa už tešíme na vianočné sviatky a tento rok budú mať rozhodne výnimočnú príchuť. Celý rok sme skúšaní v ťažkom boji, v ktorom ide o to najdôležitejšie, o zdravie. Vianoce ako symbol pokoja, lásky a nádeje sa určite tento rok nezaobídu bez rodiny, viery, spolupatričnosti a zvykov. 

Doprajme si na záver roka obdobie, v ktorom láska, nádej a viera v dobro a zázraky zase zvíťazí. Tak ako v každej vianočnej rozprávke či filme. Chutíte si už aj vy na tradičnú filmovú ponuku a tradičné jedlá tak ako ja? Tak poďme spolu trochu načrieť do rozprávok a pozrime sa aj na sviatočnú tabuľu.

Tri oriešky pre Popolušku

Tušili ste, že verzie tejto rozprávky existujú v celom svete a je ich niečo vyše 300? Majú rôzne podoby, iné postavy, iný záver a tá od bratov Grimmovcov je v pôvodnej verzii riadne desivá. V niektorých Popoluška dostane orech vlašský, niekde celú liesku. A v niektorých verziách triedi strukoviny – niekde hrach od popola, niekde šošovicu, niekde mak... Naše vianočné varenie sa presne bez týchto vecí nezaobíde. Mak je jednou z najzaujímavejších plodín. U nás sme zvyknutí sypať ho do vianočných buchiet, ako posyp na vianočku, vo svete ho pridávajú do šalátov či do karí. Niekde sa predáva po kilách, niekde sotva v malých balíčkoch ako korenie a niekde ho nezoženiete vôbec, lebo je zakázaný. Naše slovenské Vianoce si však bez neho nevieme predstaviť. Makové bochníky, buchty, bobáľky, štedrák či makové rožky, v každej rodine majú ten svoj obľúbený recept. No, keď sme pri Popoluške, nemôžeme obísť predsa orechy. Tie sú snáď ešte viac ukotvené v našich vianočných zvykoch i jedlách. Oriešky v kútoch miestnosti ako symbol zdravia a hojnosti, orechy ako vianočné ozdoby i ako obľúbená pochúťka s oblátkou a medom. A recepty s orechmi? Tie vydajú na niekoľko kuchárskych kníh. U nás najbežnejšie vlašské orechy obsahujú omega-3 mastné kyseliny, dodajú železo, zinok, vápnik i draslík, a rozhodne sú skutočným darom prírody. Niekto má v obľube aj arašidy. Arašidy (búrske oriešky) sú plodom podzemnice olejnej a sú vlastne strukovinou. Môžete ich pre zmenu vyskúšať na oblátke s medom, chutia naozaj fantasticky, samozrejme, nesolené. Z ďalších strukovín, s ktorými sa môžete stretnúť na našich štedrovečerných stoloch, sú šošovica, fazuľa, hrach alebo aj bôb. Kedysi ním naši predkovia nahrádzali nedostatok mäsa a pripravovali pôstne jedlá. Mnohí považujú za pôstny Štedrý deň, to je dôvod, prečo niektoré rodiny pripravujú na slávnostnú večeru strukovinové polievky.

Perinbaba

Dielo Juraja Jakubiska, ktoré vždy poteší a obzvlášť na Vianoce. Nádherné slovenské scenérie, motív lásky, hudba i krásny pohľad na život našich predkov. Pamätáte si tú scénu, keď Jakubka pošlú naloviť ryby na obecný rybník? A kapry začnú skákať do sietí po zanôtení ústrednej melódie Páslo dievča pávy? Nie, vy nemusíte už chodiť k obecnému rybníku a ku kaprom či pstruhom pribudli časom treska, losos, sumec či pražma. Ryba jednoducho patrí na štedrovečerný stôl, i keď máme už rôzne chute. Nesmieme zabudnúť aj na to, že v čase vianočnom rozvoniava v mnohých domácnostiach kapusta či hríby. Nie je skvelé, akú úžasnú kuchyňu má naše Slovensko?

Na Vianoce nepečiem

Síce ide o film, ale zaradila som ho sem. Pretože často túto vetu počujem v decembri. Presne ako pre hlavnú hrdinka vo filme, Vianoce sú pre mnohé z nás náročné na prípravu i čas. A dakedy sa príliš sústreďujeme na veci, namiesto skutočných hodnôt. Takže, ak vám to čas nedovoľuje, upečte menej typov vianočného pečiva. Teraz sa dá kvalitné vianočné drobné pečivo kúpiť aj online od vašich obľúbených foodblogeriek či v cukrárni. Pretože, ak si môžem niečo za nás všetkých priať,  tak nech máme šťastné, veselé Vianoce bez stresu, a najmä v zdraví.