Čím sa živí láska (recept)

Nie nadarmo sa hovorí, že láska ide cez žalúdok. Určite ste to počuli od svojej mamy či babičky. Toto príslovie existuje v mnohých jazykoch a zaručene na ňom niečo bude. Pozriem sa na to tak trochu nevedecky, ale za to reálne. Ako to vyzerá s láskou a jedlom v našich bežných životoch? Čím sa živí naša láska? Prečo je jedlo tak dôležité? 

Jedlo je nevyhnutnosť, bez ktorej by sme neprežili. Napĺňať túto potrebu musíme každý deň. Jedlo dokáže ovplyvňovať naše zdravie – imunitný systém, mikroflóru v žalúdku i črevách, dokonca má aj vplyv na fungovanie mozgu. Podľa gréckej bohyne lásky Afrodity sú pomenované afrodiziaká. Potraviny, ktoré medzi ne zaraďujeme, dokážu ovplyvňovať našu chuť na sex. O tých si povieme niečo na budúce, pretože si zaslúžia svoj vlastný priestor. Pozrime sa teraz na to, ako nás jedlo sprevádza na ceste životom a čím sa živí láska.

Detské lásky

Detské lásky, ktoré si mnohí isto spomínate či už z materskej školy, alebo ihriska, mali vždy sladkú príchuť. Cukrík, lízatko, malá čokoládka ako pozornosť k meninám alebo tajne nechaná v priehradke s papučkami. Sú to lásky detské, naplnené nevinnosťou a úprimným srdiečkom. Niekedy spomienky na ne pretrvávajú celý život, po väčšine u rodičov. Veď to poznáte. Evička spomínaš si ako si sa hrávala s Ondrejkom a on ťa ťahal za vrkoče? Tak to bolo to, čím sa živila láska v rannom detstve. Až prišla základná škola. V jedálni sme si z lásky vymenili obed alebo aspoň prílohu, či doniesli svojmu obľúbencovi aspoň polovicu pomaranča. A stredná škola? Veď kto z nás v bufete s motýľmi v bruchu nevystál rad, len aby kúpil spolužiačke jej obľúbený rožok s kapustou, aj keby mal meškať na hodinu. Láska sa v dospievaní živila z mála, nehovoriac o tom, že veľakrát sme ani nepotrebovali jesť, pretože láska stačila.

Láska o čosi neskôr

Po prekročení prahu dospelosti sprevádza lásku faktor, ktorý som nazvala – o všetko sa podeliť. Čerstvo zamilovaným stačí ešte stále málo a čosi viac sa delia, než v detstve. Možno je to tým, čo sa už v detstve naučili, že čím viac sa podelíme, tým srdce drahého skôr získame. Jednoducho, že láska ide cez žalúdok. A stačí málo – hotdog z okienka na stanici, koláč v kantíne, káva v kaviarni. A všimli ste si to delenie? Môžem si odkrojiť? Môžem ochutnať? Len kúsok...z tvojho. Aj nedávno som zazrela taký pár. Upútal moju pozornosť, lebo sa delili o jednu polievku. Pripomenulo mi to krásnu tradíciu počas svadobnej hostiny, keď ženích a nevesta jedia z jedného taniera, resp. sa kŕmia z jedného taniera navzájom. Symbolika spoločného jedenia znamená, že odteraz sa budú svorne o všetko deliť, o starosti i radosti.
Asi niečo na tom bude, že ako sa vzťah prehlbuje, začína sa láska živiť už aj nedeľnými obedmi u rodičov, zvláštnymi posedeniami v reštaurácii, rodinnými oslavami, spoločným varením či grilovačkami s kamarátmi. A keď prídu deti, láska si začne aj trochu odopierať. Áno, zlatko, môžeš zjesť posledný kúsok koláča...Áno, miláčik, môžeš si dať tú jaternicu, mne to nevadí...Áno, chrobáčik, daj si...

Počas života stretneme veľa ľudí a prečítame veľa receptov a jedálnych lístkov. Jedno však má láska a jedlo spoločné. Ak im venujete celé svoje srdce a dušu, nikdy nič nemôžete pokaziť.
Veľa úžasných receptov nájdete na stránke obedvmeste.sk, ale preto, že láska je vlastne veľmi jednoduchá, ponúkame vám aj jeden jednoduchý recept:

Potrebujete:

vanilkovú zmrzlinu

mrazené maliny

šľahačku

horkú čokoládu

Postup:

Do väčšej misky naberte dva - tri kopčeky vanilkovej zmrzliny. Maliny zohrejte v mikrovlnnej rúre alebo na sporáku tak, aby pustili šťavu a boli horúce. Vylejte ich na zmzlinu. Na dozdobenie použite šľahačku a nasekanú čokoládu.